9 stupňů k Lásce

aneb proč máme problémy ve vztazích?

Napsal: Michal Martoch                            Datum: 25.8.2011

 

V červenci jsme prožili naši 3 týdenní Rodovou cestu. Vzhledem k rozsáhlému programu to bylo velice intenzivní a postupně se o ty nejdůležitější myšlenky, jenž nám po cestě přivál ruský vítr, s radostí podělím. Přece jenom cesta 22 lidí, kteří spolu tráví 24 hodin a společně ujedou 8000 km ve 2 mikrobusech a jednom osobáku, rozhodně stojí za to.

Co mě Rodová cesta dala tak zásadního, že to stojí za to poslat dál?

Jednu z hlavních myšlenek, kterou jsme zachytili na jednom ze seminářů a tak nějak ji už řadu let vnitřně cítím, jen jsem ji nedokázal pojmenovat, bych nazval jako 9 stupňů k Lásce.

Jedná se o hluboké
původní staroslovanské myšlenky, které dokáží vysvětlit současné problémy ve vztazích v naší (resp. západní) společnosti. Když se podíváme na rozvodovost, tak ta se pohybuje někde na hranici 50% a je doslova tragická. Z těch co nakonec zůstanou spolu, žije více než 50% v nenaplněném vztahu. Navíc samotnému svazku předchází celá řada rozchodů s jinými partnery. Když bych si tak tipl, tak je to něco mezi 2 - 10 partnery, než jedinec uzavře manželství nebo dosáhne dlouhodobého vztahu. K tomu se dnes celá řada lidí “pro jistotu” ani nechce vázat a raději se přikloní k “hnutí” tzv. singles.

Možným řešením, jak tomu čelit, je
pochopit těchto 9 stupňů k Lásce, uvědomit si, kde se obvykle nacházím a začít s tím něco dělat. Těchto 9 stupňů lze rozdělit na 2 základní úrovně.

První úroveň 1. - 4. stupně obsahují právě to, co naše (západní) společnost zaměňuje za lásku. Konzum (nejlépe toho druhého), obrazy střídání partnerů dnešních symbolů úspěchu (herci, sportovci, zpěváci, politici apod.) a přemíra romantických filmů nám ukazuje nádhernou zamilovanost plnou něžnosti, romantiky a také sexu, která ale skončí ještě dříve, než začala.

Na druhou úroveň 5. - 9. stupně se dostanou, ke škodě nás všech, doslova jen ti nejodvážnější a nejotrlejší. Jen ti kdo pochopí, že stejně jako stabilní a úspěšnou firmu nelze vytvořit za rok, tak ani vztahy (partnerské i jiné), není možné instantně zamíchat, protřepat a servírovat. Chce to oboustranné pochopení, schopnost vnímat potřeby toho druhého, umění hledat kompromisy a především snahu neustále vztah zlepšovat, hezky krůček po krůčku. V této oblasti mají výhodu především ty kultury, kde se berou tzv. z rozumu. Ti v podstatě ihned začínají na 5. stupni a vydrží tam celý život nebo pokud mají odvahu jít více do sebe, tak se mohou posunout až k Lásce s velkým L.

Jen bych rád podotkl, že každý z vyšších stupňů je nutné neustále rozvíjet a “hlídat”, že jsme se mu nevzdálili. Je to nikdy nekončící cesta. Stejně tak se nedá jen tak přeskakovat, ale pro dosažení vyššího stupně je nutné naplňovat ten nižší.


9 stupňů k Lásce

1. Hlad - náš (západní) pojem lásky - zamilovanosti. Je to ten pocit silné touhy - chtíčem po druhém - snahou "uspokojovat se druhým", který končí vášnivými polibky a milováním. Trvá od několika hodin po několik měsíců. Čím více času s druhým trávíme, tím rychleji to přechází do fáze Nasycení.

2. Nasycení - zamilovanost opadá a přichází střízlivění. Oba si začínají uvědomovat dosud neviděné nedostatky.

3. Přesycení - minimálně jeden z páru řeší, co dále. Vždyť ten druhý/druhá je úplně jiný/á, než byl/a na začátku. Má své slabé stránky, které se nám nelíbí. Přemýšlíme je/není to ten pravý? Řada vztahů v této fázi ustrne. Jednoduše mají strach, že si už nikoho nenajdou a jsou moc staří, že přece ty "peníze" toho druhého nemohou opustit apod. Tato fáze může trvat až několik let.

4. Odvrácení - přichází krize, která většinou končí rozchodem/ rozvodem. Jen málokterý pár je ochoten tohoto rozchodu využít k přemýšlení, co mohli oba udělat jinak a jak posunout vztah na vyšší úroveň.

5. Smíření a trpělivost - Teprve zde začíná skutečný život. Nastává uvědomění, že s tím druhým společně chtějí najít cestu, jak spolu žít a nemá smysl to zkoušet v dalším vztahu znovu a znovu, když výsledek bude podobný. Oba se naučí tolerovat chyby druhého natolik, aby nevedly k rozchodu (což neznamená, že jsou ve vztahu skutečně šťastní). Ať už je to z vnitřního uvědomění, z povahy nutnosti nebo životních okolností. Zde bohužel končí většina vztahů, které se nakonec nerozpadly.

6. Osud - oba ví a cítí, že jsou si “souzeni” a že se mohou jeden od druhého mnohému naučit. Pro dosažení tohoto stupně je podmínkou je přetrhat všechny "zadní vrátky" - musí se jít do toho naplno a opravdově. Vzájemně se snaží jeden druhého učinit šťastným. Mají společné životní cíle i hodnoty. Nežijí pouze pro sebe, ale také pro blízké a celou společnost.

7. Úcta - Postupným úsilím se oba společně sladili natolik, že se mají navzájem ve velké úctě a to za všech okolností a ve všech situacích. Nikdy ani jeden nedává tomu druhému najevou svou dominanci nebo nadřazenost. Vzájemně jsou si rovni.

8. Nejlepší přátelství - jeden pro druhého jsou nejlepšími přáteli a nemají před sebou žádná tajemství. Oba jsou si vědomi, že opravdový přítel nikdy neopustí toho druhého, ať přijdou jakékoliv životní situace a chovají se podle toho.

9. Láska - skutečné splynutí duší a Láska. Oba jsou plnohodnotné duchovní poloviny jako Jing a Jang.


Z vlastní zkušenosti z našeho
13letého vztahu / 7letého manželství vidím, že jsme si s Monikou vyšlapali cestičku pěkně od začátku. V prvních letech našeho vztahu jsme si prošli několika většími či menších krizemi. Každá z nich nás ale posunula zase o kus dále na naší společné cestě za opravdovou Láskou.


Co si o tom myslíte? Na kterém stupni se teď nacházíte Vy nebo na kterém stupni jste ukončili Váš poslední vztah? 
Napište nám

  

 

 

 

Zasílání článků, tipů a doporučení


Pravidelný odběr (přibližně 1x měsíčně) článků, tipů a doporučení pro rozvoj talentu a silných stránek si můžete zajistit registrací své emailové adresy. Z odběru se budete moci kdykoliv odhlásit.

 Pro zasílání novinek nám zašlete váš email na adresu info@silnestranky.cz

 

Kontakt pro obchod

Radka Nepustilová

Tel: +420 602 666 336

Skype: radkanepustilova

Zavolejte mi a ráda vám poradím ohledně našeho produktu či služby. Nebo můžete rovnou provést objednávku.

Email: radka.nepustilova@silnestranky.cz

Zákaznická podpora

Zuzana Kocourková

Tel: +420 774 412 448

Skype: zuzanakocourkova

Jste již našim zákazníkem a nevíte si s něčím rady? Zavolejte mi a pomůžu vám.

Email: zuzana.kocourkova@silnestranky.cz
 
   
partneři:  Práce na dálku       webináře            Účetní online semináře